Mamy 12 503 opinii naszych Klientów

Budynek gospodarczy przy zabytkowym domu, adaptacja na mieszkalny

Odziedziczyłem po rodzicach dom, który był ich własnością od 1966 r., a został wybudowany ok. 1910 r. Oprócz domu na działce stoi dom gospodarczy murowany o wymiarach liczonych po zewnętrznym obrysie ok. 37 m2 – jest w bardzo złym stanie technicznym. Chciałbym zabrać się za remont i zaadaptować ten budynek na cele mieszkalne. Muszę mieć jednak projekt, a okazało się, że o budynku gospodarczym wspomina się zaledwie raz w akcie notarialnym i raz w akcie sprzedaży jako o wspólnej całości z domem mieszkalnym, ale bez uwzględnienia jego wymiarów. Muszę zaznaczyć, że budynek mieszkalny jest wpisany do rejestru zabytków, ale o gospodarczym nie ma ani słowa. Jakie kroki powinienem podjąć, jakie dokumenty złożyć w urzędzie, żeby wyremontować i zaadaptować ten domek na cele mieszkalne? Dom gospodarczy leży na samej granicy z sąsiadującą działką. Przy ewentualnej sprzedaży tej całej nieruchomości też będą same kłopoty, więc ostatnie pytanie: jak pozbyć się tego wpisu do ewidencji zabytków?

Budynek gospodarczy przy zabytkowym domu, adaptacja na mieszkalny

Zmiana sposobu użytkowania budynku z gospodarczego na mieszkalny

Sprawa nie jest jednoznaczna, albowiem nie ma Pan pełnych informacji. Budynek – dom może być wpisany do ewidencji zabytków, rejestru zabytków, może być wpisany również cały teren działki. Budynku gospodarczego nie ma w ewidencji zabytków zapewne dlatego, że nie ma go w ogóle w ewidencji budynków, jak sam Pan napisał.

Obecnie, aby nanieść budynek gospodarczy na mapy, powinien Pan wynająć geodetę, który zaktualizuje mapę, wymierzy i naniesie budynek na mapę. Jest to formalność. Reszta – czyli możliwość przeznaczenia budynku na mieszkalny – zależy od wielu okoliczności. Pierwsza to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który może ograniczać ilość budynków mieszkalnych na działce.

Zmiana budynku gospodarczego na mieszkalny wymaga zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania budynku. PINB przyjdzie i sprawdzi, czy budynek nadaje się do użytkowania mieszkalnego, czy jest możliwa zmiana, czyli czy jest ona zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ewentualnie nakaże Panu wykonanie określonych robót budowlanych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgoda konserwatora zabytków i pozwolenie na budowę

Samo wykonanie robót budowlanych może wymagać zgody konserwatora i uzyskania pozwolenia na budowę, nawet jeśli na ogólnych zasadach nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia – wystarczy zgłoszenie remontu. Zgodnie z art. 39 ust. 1 i 2 Prawa budowlanego:

„1. Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymaga, przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, uzyskania pozwolenia na prowadzenie tych robót, wydanego przez właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

2. Pozwolenie na rozbiórkę obiektu budowlanego wpisanego do rejestru zabytków może być wydane po uzyskaniu decyzji Generalnego Konserwatora Zabytków działającego w imieniu ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego o skreśleniu tego obiektu z rejestru zabytków.”

Z przepisu wynika, iż dotyczy on formalności związanych z zamiarem przystąpienia do robót związanych z budynkami objętymi różnymi formami ochrony konserwatorskiej.

Jedynie w przypadku obiektu niewpisanego indywidualnie do rejestru zabytków oraz niechronionego na podstawie zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przepisy nie przewidują kompetencji wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Skreślenie z rejestru zabytków, zaskarżenie wpisu do gminnej ewidencji zabytków

Jeśli budynek wpisany jest do rejestru, a nie tylko gminnej ewidencji, można wnioskować o skreślenie obiektu z rejestru zabytków. Powinien Pan złożyć do Ministra Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego wniosek o jego skreślenie z rejestru zabytków. Zabytek może zostać wykreślony z rejestru tylko w przypadku, gdy uległ on zniszczeniu w stopniu powodującym utratę jego wartości historycznej, artystycznej lub naukowej, albo którego wartość będąca podstawą wydania decyzji o wpisie do rejestru nie została potwierdzona w nowych ustaleniach naukowych.

W przypadku skreślenia zabytku z rejestru skreśla się także jego otoczenie. Skreślenie z rejestru zabytków następuje na podstawie decyzji Generalnego Konserwatora Zabytków działającego w imieniu ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Jeśli budynek znajduje się tylko w gminnej ewidencji – sam wpis nie dowodzi jednak wartości zabytkowej obiektu, nawet jeśli sporządzenie kart adresowych organ zlecił pracowni badań i dokumentacji zabytków. Można zaskarżyć zarządzenie o wpisie budynku do ewidencji.

Zarządzenie wójta w części dotyczącej wpisania obiektu do ewidencji można zaskarżyć w tym zakresie, że nastąpiło to z naruszeniem prawa, czyli bez analizy czy obiekt przedstawia wymienione wyżej walory historyczne. Jednak należy pamiętać, że zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. u.s.g. – nie stwierdza się nieważności uchwały lub zarządzenia organu gminy po upływie jednego roku od dnia ich podjęcia, chyba że uchybiono obowiązkowi przedłożenia uchwały lub zarządzenia w terminie określonym w art. 90 ust. 1, albo jeżeli są one aktem prawa miejscowego.

Jeśli upłynął termin, a istnieją przesłanki stwierdzenia nieważności, sąd administracyjny orzeka o ich niezgodności z prawem. Uchwała lub zarządzenie tracą moc prawną z dniem orzeczenia o ich niezgodności z prawem.

Trudno mi na podstawie samego Pana opisu wskazać konkretne kroki, albowiem sam Pan na tym etapie nie posiada wiedzy, jaki jest status nieruchomości. Po uściśleniu informacji będzie możliwe skonkretyzowanie dalszych działań.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Remont starego budynku gospodarczego przy zabytkowym domu Pan Jan odziedziczył stary dom wraz z budynkiem gospodarczym z początku XX wieku. Budynek gospodarczy nie figurował w żadnych rejestrach, co sprawiło, że przy planowanej adaptacji na cele mieszkalne musiał uzyskać zgodę geodety na aktualizację mapy i zgłosić zmianę sposobu użytkowania budynku. Po spełnieniu tych formalności, okazało się, że musi także zdobyć pozwolenie konserwatora zabytków na remont.

 

Adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny przy zabytkowej nieruchomości Pani Maria chciała zaadaptować zniszczony budynek gospodarczy obok swojego zabytkowego domu na dodatkowe mieszkanie. Mimo iż budynek gospodarczy nie był wpisany do rejestru zabytków, musiała uzyskać zgodę konserwatora na prace budowlane. Dopiero po naniesieniu budynku na mapy i złożeniu odpowiednich wniosków mogła rozpocząć prace adaptacyjne.

 

Skreślenie budynku z gminnej ewidencji zabytków przed adaptacją Pan Tomasz, który planował sprzedaż swojego domu z przyległym budynkiem gospodarczym, starał się o wykreślenie budynku z gminnej ewidencji zabytków. Dzięki temu, przy przyszłej sprzedaży nieruchomości, potencjalny kupiec nie musiałby borykać się z dodatkowymi formalnościami związanymi z przepisami ochrony zabytków, a sam budynek mógłby być łatwiej zaadaptowany na cele mieszkalne.

Podsumowanie

Adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny przy zabytkowym domu wiąże się z licznymi formalnościami, w tym uzyskaniem zgody konserwatora zabytków oraz aktualizacją dokumentacji budowlanej. Kluczowe jest także sprawdzenie statusu budynku w rejestrach i ewidencjach, co pozwoli uniknąć problemów w trakcie prac adaptacyjnych lub przyszłej sprzedaży nieruchomości.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w adaptacji budynku lub sporządzenia pism urzędowych? Skorzystaj z naszych porad online i pomocy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów, aby bezproblemowo przejść przez proces formalności. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018...

>> więcej informacji o autorze