Kupiłam samochód. Okazało się, że został zajęty przez komornika. Sprzedający twierdzi, że nic o tym nie wiedział, a nabył samochód pod koniec maja. Co w tej sytuacji zrobić? Czy komornik może zabrać samochód? Czy można przejąć dług? W jaki sposób wyceniana jest wartość auta?
W polskim systemie prawa cywilnego istnieje rozróżnienie na wady fizyczne i prawne rzeczy stanowiące o odpowiedzialności sprzedawcy względem kupującego (art. 556 K.c). Wskazuje się, że wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:
Natomiast wada prawna rzeczy występuje, gdy rzecz sprzedawana stanowi własność innej osoby albo jest obciążona prawem osoby trzeciej. Wada prawna to także ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą, które wynika z decyzji bądź orzeczenia właściwego organu.
„Podstawową cechą odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej jest zaostrzenie jej w stosunku do ogólnych zasad, dotyczących nienależytego wykonania zobowiązania. Odpowiedzialność sprzedawcy ma charakter absolutny i obiektywny. Jest oparta na zasadzie ryzyka, obciąża zatem sprzedawcę niezależnie od jego winy własnej, czy też winy osoby, którą się posłużył. Sprzedawca odpowiada na podstawie rękojmi niezależnie od tego, czy spowodował wadę, czy o niej wiedział, i czy mógł się dowiedzieć. W celu dochodzenia odpowiedzialności sprzedawcy na podstawie przepisów o rękojmi kupujący nie ma obowiązku wykazywania szkody, jaką poniósł, winy sprzedawcy, czy też związku przyczynowego w jakiejkolwiek postaci. Jest to odpowiedzialność bezwzględna, której wystarczającą przesłankę stanowi ustalenie, że sprzedana kupującemu rzecz wykazuje cechy kwalifikujące ją w danym stosunku prawnym jako rzecz wadliwą” (wyr. SN z dnia 5 marca 2010 r., sygn. akt IV CNP 76/09; wyr. SN z dnia 28 listopada 2007 r., sygn. akt V CNP 124/07).
„Wielokrotnie w orzecznictwie podkreślano, iż ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady sprzedanej rzeczy ma charakter absolutny, tzn. sprzedawca nie może się z niej zwolnić, obciąża go ona niezależnie od tego, czy to on spowodował wadliwość rzeczy, czy ponosi w tym zakresie jakąkolwiek winę, a nawet czy w ogóle wiedział lub mógł wiedzieć o tym, że sprzedawana rzecz jest wadliwa; brak wiedzy, choćby nawet elementarnej, czy nawet podejrzeń, w żaden sposób nie wpływają na wyłączenie odpowiedzialności, czy nawet jej ograniczenie” (wyr. SA w Białymstoku z dnia 4 marca 2015 r., sygn. akt I ACa 372/14).
Z powyższego wynika jednoznacznie, że wystarczającą przesłanką odpowiedzialności sprzedawcy jest stwierdzenie wadliwości przedmiotu sprzedaży.
Komornik może prowadzić egzekucję z przedmiotu – auta – nawet jeśli jest ono obecnie własnością osoby innej niż dłużnik. Może je również sprzedać. Pani może spłacić to zobowiązanie i zwolnić auto spod egzekucji. Aktualnie Pani za to nie odpowiada, komornik nie może egzekwować od Pani nic – poza wydaniem auta. Wartość samochodu wycenia komornik poprzez biegłego rzeczoznawcę. Pani natomiast może odstąpić od umowy i żądać od sprzedającego zwrotu należności.
[SZARY]
Przykład 1 - Zakup samochodu z ukrytym zajęciem komorniczym
Pan Janusz kupił samochód od znajomego, nie sprawdzając historii pojazdu w bazie CEPiK. Po kilku tygodniach dostał zawiadomienie od komornika, że auto jest objęte egzekucją z powodu długów sprzedającego. Sprzedawca twierdził, że nie miał o tym pojęcia. Pan Janusz mógł oddać samochód komornikowi lub spłacić dług, by zatrzymać auto, jednak zdecydował się na odstąpienie od umowy i żądanie zwrotu pieniędzy.
Przykład 2 - Egzekucja komornicza po zakupie samochodu
Pani Katarzyna kupiła auto od osoby prywatnej, lecz po kilku miesiącach otrzymała informację, że samochód jest objęty egzekucją komorniczą. Okazało się, że poprzedni właściciel zalegał z opłatami. Choć Pani Katarzyna była nowym właścicielem auta, komornik miał prawo je zająć i wystawić na licytację. Pani Katarzyna postanowiła przejąć spłatę długu, by zatrzymać pojazd, jednocześnie składając reklamację do sprzedającego.
Przykład 3 - Niezgłoszone zajęcie komornicze
Pan Marek kupił auto po atrakcyjnej cenie od pośrednika handlującego samochodami. Po pewnym czasie skontaktował się z nim komornik, informując, że samochód ma zajęcie komornicze na poprzedniego właściciela. Sprzedawca twierdził, że nic o tym nie wiedział. Pan Marek, mając prawo do rękojmi za wady prawne, odstąpił od umowy, domagając się zwrotu pełnej kwoty zakupu.
Zakup samochodu z zajęciem komorniczym wiąże się z ryzykiem, które może skutkować zajęciem pojazdu przez komornika, nawet jeśli nowy właściciel nie jest dłużnikiem. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto sprawdzić historię samochodu przed zakupem oraz skorzystać z rękojmi za wady prawne, gdy sprzedawca nie poinformuje o obciążeniach. W przypadku egzekucji istnieje możliwość odstąpienia od umowy lub spłaty długu, aby zachować auto.
Potrzebujesz pomocy prawnej w związku z zakupem samochodu z zajęciem komorniczym? Skontaktuj się z nami online – oferujemy kompleksowe porady prawne oraz przygotowanie pism w Twojej sprawie.
[KONIEC]
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu
O autorze: Aleksandra Nowak