Trwa w sądzie I instancji postępowanie o dział spadku i zniesienie współwłasności z mojego wniosku. Ogłoszenie postanowienia ma nastąpić za półtora miesiąca, a ja jestem zaniepokojona sytuacją, w jakiej się znalazłam i chcę wycofać wniosek, czy mam taką możliwość? Ile czasu przed ogłoszeniem postanowienia mogę złożyć wniosek o wycofanie się z działu spadku i zniesienia współwłasności?
Postępowanie o dział spadku jest postępowaniem nieprocesowym. W postępowaniu nieprocesowym znajduje odpowiednie zastosowanie art. 332 § 2 w zw. z art. 13 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) – pozwalający cofnąć wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego po wydaniu postanowienia sądu pierwszej instancji co do istoty sprawy, a przed jego uprawomocnieniem się i zaskarżeniem.
W przedstawionej sytuacji należy w pierwszej kolejności ustalić, na jakim etapie jest postępowanie wszczęte wskutek złożonego przez Panią wniosku o dział spadku. Wniosek o dział spadku może być cofnięty bez konieczności wyrażenia zgody przez uczestników postępowania, do czasu rozpoczęcia posiedzenia, tj. wywołania sprawy albo złożenia oświadczenia dotyczącego sprawy przez pierwszego uczestnika. Później skuteczne cofnięcie wniosku uzależnione będzie od niewyrażenia sprzeciwu przez żadnego z uczestników.
Zgodnie bowiem z art. 512 § 1 K.p.c.: „Po rozpoczęciu posiedzenia albo po złożeniu przez któregokolwiek z uczestników oświadczenia na piśmie cofnięcie wniosku jest skuteczne tylko wtedy, gdy inni uczestnicy nie sprzeciwili się temu w terminie wyznaczonym.”.
Należy więc ustalić, czy któreś z wyżej wymienionych zdarzeń miało już miejsce, tj. rozpoczęcie posiedzenia lub złożenie przez któregokolwiek z uczestników oświadczenia na piśmie. Jeżeli wycofanie wniosku o dział spadku nastąpi po rozpoczęciu posiedzenia albo po złożeniu oświadczenia na piśmie przez któregokolwiek z uczestników, sąd wezwie uczestników do wskazania czy sprzeciwiają się, czy też nie sprzeciwiają się wycofaniu wniosku.
Co istotne, sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie wniosku o dział spadku, gdy z okoliczności danej sprawy wynika, że takie cofnięcie byłoby sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzałoby do obejścia prawa (art. 203 § 4 w zw. z art. 13 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego).
Skuteczne cofnięcie wniosku o dział spadku skutkować będzie wydaniem przez sąd postanowienia o umorzeniu postępowania (art. 355 § 2 w zw. z art. 13 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego).
Zmiana sytuacji rodzinnej
Anna złożyła wniosek o dział spadku po śmierci ojca. Kilka miesięcy później, po licznych rozmowach z rodziną, udało się dojść do porozumienia i wszyscy zgodzili się co do podziału majątku bez konieczności dalszego prowadzenia sprawy w sądzie. Anna postanowiła więc wycofać wniosek przed ogłoszeniem postanowienia. Dzięki temu uniknęła dalszych kosztów i stresu związanego z procesem.
Odkrycie nowych dokumentów
Michał był w trakcie postępowania o dział spadku, gdy dowiedział się o istnieniu testamentu, który całkowicie zmieniał wcześniejsze ustalenia dotyczące spadku. Postanowił wycofać wniosek o dział spadku, aby w pierwszej kolejności rozstrzygnąć sprawę ważności testamentu. Wycofał się na kilka tygodni przed ogłoszeniem postanowienia, co pozwoliło uniknąć komplikacji.
Problemy finansowe
Maria złożyła wniosek o dział spadku, jednak w trakcie trwania postępowania znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Obawiając się kosztów związanych z dalszym postępowaniem, zdecydowała się wycofać wniosek. Sąd uwzględnił jej prośbę, ponieważ żaden z uczestników nie wniósł sprzeciwu.
W przypadku, gdy postępowanie o dział spadku i zniesienie współwłasności jest w toku, istnieje możliwość wycofania wniosku. Najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem posiedzenia sądu lub przed złożeniem pierwszego oświadczenia przez uczestników. Późniejsze cofnięcie wniosku wymaga zgody wszystkich stron, a sąd może je odrzucić, jeśli uzna, że działanie to jest sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism procesowych w sprawach spadkowych i zniesienia współwłasności. Skontaktuj się z nami, aby szybko i wygodnie uzyskać pomoc prawną dostosowaną do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu
O autorze: Maria Turowska