Mamy 12 503 opinii naszych Klientów

Konkubinat, wspólne dziecko i budowa domu, co z prawami do nieruchomości?

Buduję dom i jestem w konkubinacie. Mamy wspólne dziecko z konkubiną, konkubina ma dwójkę dzieci z wcześniejszego związku, które są pełnoletnie, jedno z nich zamieszkuje z nami w moim mieszkaniu. Związek trwa 14 lat. Czy mam się obawiać w razie rozpadu związku, że będę musiał dzielić się domem? Jakie będą prawa konkubiny do domu? Dodam, że ja w całości buduję dom za zarobione pieniądze.

Konkubinat, wspólne dziecko i budowa domu, co z prawami do nieruchomości?

Nieruchomość należąca do konkubenta

Jeżeli nieruchomość stanowi tylko Pana własność, to nie będzie Pan musiał się nią z nikim dzielić, bowiem nawet w przypadku rozstania – nie będzie ona podlegała podziałowi. W przypadku bowiem ewentualnego rozstania partnerka będzie posiadała jedynie roszczenie o rozliczenie nakładów na nieruchomość – jeżeli takie poczyniła. Dlatego proszę zadbać o to, aby faktycznie to Pan jedynie ponosił nakłady na nieruchomość, jeżeli stanowi ona Pana majątek – wszelkie faktury powinny więc być imienne na Pana, to samo powinno wynikać z konta bankowego, z którego dokonuje Pan przelewów.

Bardzo dobrze wytłumaczył to swoim orzeczeniu Sąd Apelacyjny w Gdańsku – V Wydział Cywilny z dnia 28 marca 2018 r., sygn. akt V ACa 165/17: „Uwzględniając zebrany w sprawie materiał dowody podzielić należy stanowisko Sądu I instancji, iż pozwana jako osoba, która nie miała żadnego tytułu prawnego do sprzedanego lokalu, nie mogła sobie rościć pretensji do pieniędzy pochodzących z jego zbycia. Nie budzi wątpliwości, iż pozwana pobrała ze wspólnego rachunku pieniądze, które pochodziły ze sprzedaży mieszkania powoda, przy czym skarżąca pomimo, iż miała świadomość, iż stanowią one jedynie jego majątek, wykorzystała je w całości na własne potrzeby. Fakt, iż wpłynęły ono na konto, z którego korzystać mogła również skarżąca sytuacji tej nie zmienia, w szczególności jeżeli weźmie się pod uwagę, iż powód nigdy nie wyraził zgody na to, aby mogła nimi dysponować”.

Z uwagi na to, każdy z Państwa musi posiadać świadomość, iż pieniądze pochodzące z pracy zarobkowej każdego z Państwa stanowią majątek osobisty każdego z Państwa i majątek taki – nawet pomimo znajdowania się na jednym koncie – nie podlega połączeniu – każdy z Państwa może więc nim dowolnie rozporządzać.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozliczenia w związku partnerskim

Co do rozliczenia natomiast wskazuję, iż w przypadku konkubinatu jest kilka możliwości – zależnych od danej sytuacji – bowiem stosujemy przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu się, zniesieniu współwłasności lub spółce cywilnej. W pierwszej kolejności wskazuję, iż nasze prawo nie zawiera regulacji dotyczących rozliczeń majątkowych po ustaniu konkubinatu. Orzecznictwo wskazuje, iż (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 1970 r., sygn. akt III CZP 62/69):

„1. Rozliczenia z tytułu roszczeń do majątku, jakiego mężczyzna i kobieta, żyjący bez zawarcia związku małżeńskiego, dorobili się prowadząc wspólnie gospodarstwo rolne, oraz z tytułu nakładów, jakich jedno z nich dokonało na nieruchomości lub rzecz ruchomą należącą do drugiego, a wchodzącą w skład tego gospodarstwa, mogą być przeprowadzone w postępowaniu o zniesienie współwłasności przedmiotów stanowiących ich majątek wspólny.

2. Dokonując takich rozliczeń sąd stosuje: co do roszczeń z tytułu nabytych wspólnie, na własność lub w posiadanie, nieruchomości i rzeczy ruchomych, jak również z tytułu nakładów dokonanych na te przedmioty - przepisy o zniesieniu współwłasności, natomiast co do roszczeń z tytułu nakładów dokonanych przez jedną z wymienionych osób w przedmiotach należących do drugiej, a wchodzących w skład wspólnego gospodarstwa – przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu”.

W pozostałym orzecznictwie wskazywano, iż rozliczenie majątkowe byłych konkubentów winno nastąpić w oparciu o przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.

W chwili obecnej można przyjąć, iż orzecznictwo Sądu Najwyższego przyjmuje, iż do rozliczenia majątkowego konkubinatu, w tym także nakładów poczynionych przez jednego z konkubentów na majątek drugiego z konkubentów zastosowanie mają przepisy art. 405 i następne ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), chyba że mają miejsce okoliczności, które uzasadniają zastosowanie innych przepisów.

Dlatego też, jeżeli nieruchomość stanowi tylko Pana majątek osobisty, nie podlega podziałowi w przypadku ewentualnego rozstania. Jeżeli to jednak jedynie Pan dokonuje nakładów na nieruchomość, proszę zadbać, aby w przypadku ewentualnej sprawy sądowej, wszelkie faktury były imienne na Pana.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Rozliczenie nakładów po rozstaniu

Marek przez 10 lat był w związku z Martą. W tym czasie zbudował dom, który stanowił jego majątek osobisty. Marta, mimo że formalnie nie była współwłaścicielką nieruchomości, zainwestowała swoje oszczędności w wykończenie domu, m.in. w nowoczesną kuchnię i łazienkę. Po rozstaniu Marta wniosła do sądu o zwrot kosztów poniesionych na ulepszenia domu. Sąd zasądził na jej rzecz zwrot nakładów w kwocie odpowiadającej udokumentowanym fakturom.

 

Wspólne konto i problematyczne roszczenia

Adam i Ewa przez 15 lat prowadzili wspólne gospodarstwo domowe, korzystając z jednego konta bankowego. Adam zbudował dom za swoje środki, ale wszystkie przelewy i faktury opłacał z tego wspólnego rachunku. Po rozstaniu Ewa twierdziła, że dom powinien być wspólny, bo korzystali z jednego konta. Sąd jednak uznał, że środki na koncie należały do Adama, ponieważ pochodziły wyłącznie z jego wynagrodzenia, a Ewa nie miała udziału w kosztach budowy.

 

Brak udokumentowanych nakładów

Kamil i Anna byli razem 12 lat. Kamil rozpoczął budowę domu na działce, która była wyłącznie jego własnością. Anna pomagała przy wykończeniu wnętrz, kupowała drobne materiały budowlane, ale nie dokumentowała żadnych wydatków. Po rozstaniu Anna próbowała udowodnić swoje roszczenia do domu, powołując się na wspólne życie i swoją pracę przy budowie. Sąd oddalił jej wniosek, ponieważ nie przedstawiła żadnych dowodów na finansowy wkład w nieruchomość.

Podsumowanie

Konkubinat nie daje konkubinie automatycznych praw do nieruchomości należącej do konkubenta. W przypadku rozstania, dom wybudowany za środki jednej strony pozostaje jej majątkiem osobistym, a druga strona może dochodzić jedynie zwrotu udokumentowanych nakładów. Kluczowe jest odpowiednie dokumentowanie wydatków i faktur, aby uniknąć późniejszych sporów.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawie podziału majątku lub roszczeń w konkubinacie? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi prawnicy przygotują dla Ciebie indywidualną poradę lub niezbędne pismo.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku – V Wydział Cywilny z dnia 28 marca 2018 r., sygn. akt V ACa 165/17
3. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 1970 r., sygn. akt III CZP 62/69

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018...

>> więcej informacji o autorze