Pracownik ma w umowie o pracę określone miejsce pracy – „teren województwa małopolskiego”. Prace będzie wykonywał w zakładach przemysłowych w tym województwie, a konkretnie zależeć to będzie od wygranych kontraktów. Pracownik mieszka w Krakowie, będzie miał dodatkowo wypłacany ryczałt na jazdy lokalne. Jakie koszty uzyskania przychodu powinien zastosować pracodawca w takiej sytuacji? Czasem może się zdarzyć praca poza województwem małopolskim, czy w takim przypadku pracownik za taki miesiąc powinien mieć podwyższone koszty uzyskania przychodu?
Po przeanalizowaniu opisanego stanu faktycznego wyjaśniam, jak poniżej.
Na wstępie wskazuję, że zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej:
Zaznaczam także, że nawet jeżeli pracownik przez część miesiąca wykonuje pracę w innej miejscowości niż zamieszkuje, to przysługują mu podwyższone koszty uzyskania przychodu.
Skoro miejscem zamieszkania pracownika jest Kraków, to jedynie gdyby przez cały miesiąc pracownik świadczył pracę na terenie Krakowa, należałoby zastosować podstawowe koszty uzyskania przychodu. Natomiast w pozostałych sytuacjach należy stosować podwyższone koszty uzyskania przychodu.
A to dlatego, że „jeżeli jednak praca jest wykonywana chociażby częściowo w innej miejscowości, pracownikowi przysługują koszty podwyższone pod warunkiem złożenia stosownego oświadczenia” – tak interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 stycznia 2014 r. (sygn. IBPBII/1/415-988/13/ASz).
Co prawda, dla naliczania kosztów podwyższonych ma znaczenie fakt wykonywania pracy w zakładzie pracy znajdującym się w innej miejscowości niż ta, w której znajduje się miejsce zamieszkania (a nie zameldowania), ale może to dotyczyć np. przedsiębiorstw wielozakładowych. Jeśli przykładowo pracownik mieszkał w miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy, ale świadczy pracę w zakładzie tego pracodawcy, który znajduje się w innej miejscowości, wówczas będą mu przysługiwały podwyższone koszty uzyskania przychodów.
Zaznaczam także, że do zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu trzeba jeszcze spełnić pozostałe warunki, tj. pracownik nie powinien otrzymywać dodatku za rozłąkę, a miejsce jego zamieszkania (niekoniecznie zameldowania) będzie znajdowało się w innej miejscowości niż zakład pracy, w którym pracownik świadczy pracę.
Podsumowując, jeśli pracownik będzie przynajmniej przez część miesiąca świadczył pracę poza obszarem Katowic, należy mu przyznać podwyższone koszty uzyskania przychodu, natomiast warto wystąpić o własną indywidualną interpretację podatkową, bo koszt od pytania to 40 zł, a stosowanie się do interpretacji we własnej sprawie daje pewność, że dopóki przepisy się nie zmienią, podatnik postępuje właściwie (nawet gdyby fiskus zmienił z czasem stanowisko do obowiązujących na dzień otrzymania interpretacji przepisów).
Pracownikowi mieszkającemu w Krakowie przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodu, jeśli przynajmniej część miesiąca pracuje poza miejscem zamieszkania, nawet jeśli jego umowa obejmuje pracę na terenie całego województwa. W przypadku pracy przez cały miesiąc w tej samej miejscowości, w której mieszka, stosowane są podstawowe koszty uzyskania przychodu. Aby upewnić się co do właściwego sposobu naliczania kosztów, warto rozważyć wystąpienie o indywidualną interpretację podatkową.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism dostosowanych do Twojej sytuacji, abyś mógł skutecznie i bezpiecznie rozwiązywać swoje sprawy prawne bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, by uzyskać szybką i rzetelną pomoc. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
2. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 stycznia 2014 r. sygn. IBPBII/1/415-988/13/ASz
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska