Mamy 12 503 opinii naszych Klientów

Odrzucenie spadku przed sądem przez osobę z zespołem Downa

Mam pełnoletniego brata z zespołem Downa, który nie jest ubezwłasnowolniony. Musimy się zrzec spadku po drugim bracie, który prawdopodobnie zostawił długi. Notariusz nie przyjął oświadczenia od Bartka (brat z zespołem Downa) i zasugerował załatwienie tej sprawy drogą sądową. Co powinienem zrobić, aby brat mógł sądownie odrzucić spadek?

Odrzucenie spadku przed sądem przez osobę z zespołem Downa

Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w sądzie

Jeżeli notariusz nie chce przyjąć oświadczenia brata o odrzuceniu spadku, to pozostaje jedynie droga sądowa. Wskazuję, iż samo ubezwłasnowolnienie trwa dość długo i nie zdążyliby Państwo odrzucić spadku w terminie – jednak jeżeli z bratem nie ma logicznego kontaktu, proponuję rozważyć podjęcie procedury ubezwłasnowolnienia, albowiem i tak okaże się to konieczne.

Idąc jednak dalej, wskazuję, iż jedyną możliwością w Państwa sprawie jest złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku do sądu rejonowego miejsca zamieszkania brata. Zgodnie bowiem z treścią art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego „Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania”.

Ustawodawca w art. 1015 Kodeksu cywilnego ustanawia termin, w którego ciągu potencjalny spadkobierca powinien zadeklarować się, czy spadek przyjmuje, czy też go odrzuca. Oświadczenie woli powinno być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego). Pod pojęciem „dowiedzenie się o tytule powołania” należy rozumieć stan faktyczny, z którego wynika powołanie spadkobiercy. Podstawowymi jego elementami są: powzięcie przez spadkobiercę wiadomości o śmierci spadkodawcy i pozytywna wiadomość o faktach, z których wynika jego powołanie do spadku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odrzucenie spadku przez brata z zespołem Downa

Odrzucenie spadku powoduje, że spadkobierca traci prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku ze skutkiem ex tunc i jest traktowany tak, jakby nie dożył chwili jego otwarcia – ważne jest jednak to, aby spadek był odrzucony dopiero po powołaniu spadkobiercy do spadku, a nie wcześniej. Dla zachowania terminu złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wystarczające jest wniesienie do sądu (przed upływem terminu) podpisanego przez spadkobiercę oraz zawierającego niezbędne dane oświadczenia o przyjęciu bądź też odrzuceniu spadku (tak m.in. post. SN z 20.2.1963 r., sygn. akt I CR 109/63; post. SN z 15.10.2015 r., sygn. akt II CZ 71/15).

Wobec tego, jak Pan widzi, oświadczenie o odrzuceniu spadku, aby było w mocy, należy złożyć albo przed notariuszem, albo takie oświadczenie złożyć pisemnie w sądzie. Opłata to 100 zł. Następnie sąd zwołuje rozprawę i odbiera takie ustne oświadczenie od składającego. Sąd, nawet pomimo niepełnosprawności, jest w stanie zatwierdzić je od składającego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Brat z zespołem Downa w pełni świadomy odrzucenia spadku
Mój brat, Bartek, który ma zespół Downa, nie jest ubezwłasnowolniony, ale notariusz odmówił przyjęcia jego oświadczenia o odrzuceniu spadku, twierdząc, że jego niepełnosprawność może rodzić wątpliwości co do świadomej decyzji. Udaliśmy się więc do sądu. Podczas rozprawy sędzia upewnił się, że Bartek rozumie, czym jest spadek i konsekwencje jego odrzucenia, a po potwierdzeniu jego świadomej decyzji oświadczenie zostało przyjęte.

Bariera komunikacyjna a procedura sądowa
Kiedy nasz brat, który zmarł, zostawił po sobie długi, musieliśmy szybko zareagować. Notariusz nie zgodził się na przyjęcie oświadczenia o odrzuceniu spadku od Bartka z zespołem Downa, mimo że nie jest ubezwłasnowolniony. Bariera komunikacyjna spowodowała, że Bartek miał trudności z wyrażeniem w pełni swoich myśli. Sędzia sądowy, po konsultacjach i analizie dokumentów medycznych, ostatecznie przyjął oświadczenie w formie pisemnej z pomocą pełnomocnika.

Dłuższy proces z sądowym wyznaczeniem kuratora
Kiedy okazało się, że nasz brat pozostawił po sobie same długi, postanowiliśmy wspólnie z Bartkiem odrzucić spadek. Niestety, notariusz nie zgodził się na to w przypadku Bartka, więc skierowaliśmy sprawę do sądu. Ze względu na trudności w pełnym zrozumieniu konsekwencji przez Bartka, sąd wyznaczył kuratora, który reprezentował jego interesy. Ostatecznie kurator złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku w jego imieniu, co zakończyło sprawę pozytywnie.

Podsumowanie

Odrzucenie spadku przez osobę z zespołem Downa, która nie jest ubezwłasnowolniona, może wymagać interwencji sądu, jeśli notariusz ma wątpliwości co do zdolności podejmowania świadomych decyzji przez spadkobiercę. W takich przypadkach sąd może zbadać sprawę indywidualnie, czasem wyznaczając kuratora do reprezentowania interesów osoby niepełnosprawnej. Ważne jest szybkie podjęcie działań, aby zmieścić się w terminie sześciu miesięcy od dowiedzenia się o spadku.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism w sprawach spadkowych, w tym odrzucenia spadku, zapewniając szybkie i kompleksowe wsparcie na każdym etapie postępowania. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać pomoc dostosowaną do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 lutego 1963 r., sygn. akt I CR 109/63
3. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 października 2015 r., sygn. akt II CZ 71/15

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda