Na mojej posesji znajduje się studzienka kanalizacyjna (moja), do której za moją zgoda podłączono już rury kanalizacyjne z innej posesji. Teraz sąsiad obok chciałby podłączyć się też do mojej studzienki. W tej sytuacji będzie ona zbierać ścieki z trzech posesji. Na posesjach znajdują się domki letniskowe z których korzystamy jedynie w okresie letnim. Jeżeli wyrażę zgodę na ten kolejny podłącz, to istnieje niebezpieczeństwo, że studzienka nie wytrzyma naporu ścieków z trzech posesji i będzie wybijać nieczystości. Chciałabym pomóc sąsiadom, ale z drugiej strony studzienka jest na mojej posesji, więc w przypadku jej zatkania ja będę musiała ponieść koszty jej udrożnienia. Chyba że mogłabym zawrzeć umowę o współfinansowaniu robót udroznieniowych? Uprzejmie proszę o fachową pomoc w opisanej kwestii. Czy wyrazić zgodę na trzecie podłączenie, a jeżeli tak, to na jakich warunkach?
Aby móc podłączyć sąsiadów, musi zostać wydana decyzji o warunkach technicznych podłączenia, czyli zgoda firmy wodociągowo-kanalizacyjnej.
Właściciel nieruchomości, który zamierza przyłączyć budynek do sieci kanalizacyjnej, powinien złożyć do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości, wniosek o przyłączenie budynku do sieci kanalizacyjnej i wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.
Jeśli przedsiębiorstwo wyrazi zgodę na podłączenie się do Pani studzienki, oznacza to, że są warunki techniczne. Bez tej decyzji = warunków podłączenia – proszę nie wyrażać żadnej zgody na podłączenie się do Pani studzienki.
Jeśli sąsiad uzyska zgodę przedsiębiorstwa, to powinna Pani z nim podpisać umowę służebności w zakresie podłączenia się do studzienki – służebności gruntowej. Umowę należy zawrzeć u notariusza. W umowie powinno być wpisane, iż w razie awarii sąsiad pokrywa 1/2 czy 1/3 kosztów usunięcia skutków awarii, zapchania czy innego zdarzenia.
Przyłączem kanalizacyjnym, zgodnie z treścią art. 2 pkt 5 cyt. ustawy, jest odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej. Z kolei przyłączem wodociągowym, zgodnie z treścią art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, jest odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacja wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym. Przyłącze, o ile wyraźnie nie przeniesiono prawa własności do niego na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo kanalizacyjnego, stanowi własność właściciela nieruchomości, na której się znajduje. W takim zakresie właścicielowi nieruchomości przysługuje tytuł prawny.
Studzienka stanowi Pani własność, ale nie jest powiedziane, że odpływ obsłuży więcej nieruchomości.
Podłączenie kolejnych nieruchomości do prywatnej studzienki kanalizacyjnej może wiązać się z ryzykiem awarii i dodatkowymi kosztami dla właściciela. Aby uniknąć problemów, warto uzyskać zgody techniczne od przedsiębiorstwa wodociągowego i zawrzeć umowę służebności, która zabezpieczy strony na wypadek awarii. Dobrze sformułowana umowa pomoże podzielić koszty i obowiązki związane z utrzymaniem wspólnego systemu kanalizacyjnego.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism prawnych, dostosowanych do Twojej sytuacji – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w rozwiązywaniu problemów prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018...
>> więcej informacji o autorze