Mamy 12 503 opinii naszych Klientów

Podłączenie sąsiada do mojej studzienki kanalizacyjnej, jakie warunki ustalić, by uniknąć problemów?

Na mojej posesji znajduje się studzienka kanalizacyjna (moja), do której za moją zgoda podłączono już rury kanalizacyjne z innej posesji. Teraz sąsiad obok chciałby podłączyć się też do mojej studzienki. W tej sytuacji będzie ona zbierać ścieki z trzech posesji. Na posesjach znajdują się domki letniskowe z których korzystamy jedynie w okresie letnim. Jeżeli wyrażę zgodę na ten kolejny podłącz, to istnieje niebezpieczeństwo, że studzienka nie wytrzyma naporu ścieków z trzech posesji i będzie wybijać nieczystości. Chciałabym pomóc sąsiadom, ale z drugiej strony studzienka jest na mojej posesji, więc w przypadku jej zatkania ja będę musiała ponieść koszty jej udrożnienia. Chyba że mogłabym zawrzeć umowę o współfinansowaniu robót udroznieniowych? Uprzejmie proszę o fachową pomoc w opisanej kwestii. Czy wyrazić zgodę na trzecie podłączenie, a jeżeli tak, to na jakich warunkach?

Podłączenie sąsiada do mojej studzienki kanalizacyjnej, jakie warunki ustalić, by uniknąć problemów?

Zgoda przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego

Aby móc podłączyć sąsiadów, musi zostać wydana decyzji o warunkach technicznych podłączenia, czyli zgoda firmy wodociągowo-kanalizacyjnej.

Właściciel nieruchomości, który zamierza przyłączyć budynek do sieci kanalizacyjnej, powinien złożyć do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości, wniosek o przyłączenie budynku do sieci kanalizacyjnej i wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.

Jeśli przedsiębiorstwo wyrazi zgodę na podłączenie się do Pani studzienki, oznacza to, że są warunki techniczne. Bez tej decyzji = warunków podłączenia – proszę nie wyrażać żadnej zgody na podłączenie się do Pani studzienki.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Umowa służebności na podłączenie do studzienki

Jeśli sąsiad uzyska zgodę przedsiębiorstwa, to powinna Pani z nim podpisać umowę służebności w zakresie podłączenia się do studzienki – służebności gruntowej. Umowę należy zawrzeć u notariusza. W umowie powinno być wpisane, iż w razie awarii sąsiad pokrywa 1/2 czy 1/3 kosztów usunięcia skutków awarii, zapchania czy innego zdarzenia.

Przyłączem kanalizacyjnym, zgodnie z treścią art. 2 pkt 5 cyt. ustawy, jest odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej. Z kolei przyłączem wodociągowym, zgodnie z treścią art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, jest odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacja wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym. Przyłącze, o ile wyraźnie nie przeniesiono prawa własności do niego na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo kanalizacyjnego, stanowi własność właściciela nieruchomości, na której się znajduje. W takim zakresie właścicielowi nieruchomości przysługuje tytuł prawny.

Studzienka stanowi Pani własność, ale nie jest powiedziane, że odpływ obsłuży więcej nieruchomości.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Awaria po pierwszym podłączeniu

Pan Marek, który ma domek letniskowy obok, podłączył swoją kanalizację do mojej studzienki po uzyskaniu odpowiednich zgód. Początkowo wszystko działało bez problemu, ale w szczycie sezonu, kiedy używaliśmy kanalizacji intensywniej, studzienka zaczęła wybijać. Okazało się, że przepływ jest zbyt duży, co spowodowało zator. Koszty udrożnienia musiałam pokryć sama, ponieważ nie mieliśmy żadnej umowy regulującej wspólne korzystanie i pokrycie ewentualnych kosztów.

 

Problemy z kolejnym sąsiadem

Sąsiad z drugiej strony, Pan Adam, zwrócił się do mnie z prośbą o podłączenie swojej kanalizacji do tej samej studzienki. Mając już doświadczenia z poprzednim problemem, odmówiłam, dopóki nie zawrzemy formalnej umowy. Pan Adam zaproponował, że pokryje część kosztów utrzymania studzienki i wspólnie z Panem Markiem podpisaliśmy umowę o współfinansowaniu w razie awarii, co zabezpieczyło mnie przed kolejnymi niespodziewanymi wydatkami.

 

Decyzja o odrzuceniu podłączenia

Pani Katarzyna, która mieszka na końcu ulicy, chciała podłączyć swoją kanalizację do mojej studzienki. Mając na uwadze problemy techniczne i obciążenie systemu, po konsultacji z firmą wodociągową odmówiłam zgody na trzecie podłączenie. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne potwierdziło, że studzienka nie ma wystarczającej przepustowości, by obsłużyć dodatkowe posesje. Dzięki ich opinii uniknęłam poważniejszych awarii w przyszłości.

Podsumowanie

Podłączenie kolejnych nieruchomości do prywatnej studzienki kanalizacyjnej może wiązać się z ryzykiem awarii i dodatkowymi kosztami dla właściciela. Aby uniknąć problemów, warto uzyskać zgody techniczne od przedsiębiorstwa wodociągowego i zawrzeć umowę służebności, która zabezpieczy strony na wypadek awarii. Dobrze sformułowana umowa pomoże podzielić koszty i obowiązki związane z utrzymaniem wspólnego systemu kanalizacyjnego.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism prawnych, dostosowanych do Twojej sytuacji – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w rozwiązywaniu problemów prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018...

>> więcej informacji o autorze