Mamy 12 503 opinii naszych Klientów

Problemy z montażem kuchni, jak skutecznie dochodzić swoich praw wobec wykonawcy

Mam problem z wykonawcą mebli kuchennych. Umowę podpisałam 2 czerwca i wpłaciłam zaliczkę w wysokości 50% zamówienia. Termin realizacji: 12 lipca. Po roku wykonawca rozpoczął montaż, ale tylko częściowo. Kuchnia jest w rozsypce, bez blatów, wykończenia oraz części szafek. Wykonawca żąda pozostałej kwoty, bo twierdzi, że tyle kosztują materiały. Chciałabym zapłacić mu po zakończeniu pracy, a on uznaje to za nieuczciwość z mojej strony. Co z tym zrobić? Czy mogę zerwać umowę i żądać zwrotu zaliczki?

Problemy z montażem kuchni, jak skutecznie dochodzić swoich praw wobec wykonawcy

Niewywiązanie się z umowy w określonym terminie

Umowa zawarta z wykonawcą była umową o dzieło. Zgodnie z art. 638 § 1 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.): „Do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Odpowiedzialność przyjmującego zamówienie jest wyłączona, jeżeli wada dzieła powstała z przyczyny tkwiącej w materiale dostarczonym przez zamawiającego”.

Zgodnie z art. 635 i 636 K.c:

Art. 635. Jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.

Art. 636. § 1. Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

§ 2. Jeżeli zamawiający sam dostarczył materiału, może on w razie odstąpienia od umowy lub powierzenia wykonania dzieła innej osobie żądać zwrotu materiału i wydania rozpoczętego dzieła”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odstąpienie od umowy

Zgodnie z art. 491 K.c.:

„§ 1. Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również bądź bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.

§ 2. Jeżeli świadczenia obu stron są podzielne, a jedna ze stron dopuszcza się zwłoki tylko co do części świadczenia, uprawnienie do odstąpienia od umowy przysługujące drugiej stronie ogranicza się, według jej wyboru, albo do tej części, albo do całej reszty niespełnionego świadczenia. Strona ta może także odstąpić od umowy w całości, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce”.

Można rozważyć skierowanie do wykonawcy formalnego pisma z wyznaczeniem mu odpowiedniego dodatkowego terminu do prawidłowego wykonania umowy z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie Pani uprawniona do odstąpienia od umowy. Po bezskutecznym upływie ww. terminu będzie Pani uprawniona do odstąpienia od umowy (wtedy zwracacie sobie Państwo wzajemnie otrzymane świadczenia) lub do zaangażowania wykonawcy zastępczego na koszt i niebezpieczeństwo pierwotnego wykonawcy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Brak dotrzymania terminu montażu

Pani Ewa podpisała umowę z wykonawcą na wykonanie mebli kuchennych, wpłacając zaliczkę 50%. Termin zakończenia prac ustalono na 1 kwietnia 2023 r., jednak do tej pory kuchnia nie została dokończona. Pani Ewa wielokrotnie próbowała skontaktować się z wykonawcą, który obiecuje zakończyć montaż „w przyszłym miesiącu”. Pani Ewa zdecydowała się wystosować formalne pismo z ostatecznym terminem, po którym zamierza odstąpić od umowy i żądać zwrotu zaliczki.

 
Niekompletna realizacja zlecenia

Pan Marek zamówił meble kuchenne, które miały być dostarczone i zamontowane w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy. Wykonawca rozpoczął prace z opóźnieniem i zakończył montaż tylko części mebli, pozostawiając kuchnię bez blatu i szafek górnych. Pan Marek nie zgodził się na zapłatę pozostałej kwoty, dopóki prace nie zostaną zakończone. Po kilku bezskutecznych próbach porozumienia, Pan Marek skorzystał z prawa odstąpienia od umowy i wynajął innego wykonawcę, domagając się zwrotu części zapłaconej kwoty.

 
Wadliwa realizacja mebli

Pani Katarzyna zamówiła meble kuchenne, które miały być wykonane zgodnie z przedstawionym projektem. Wykonawca dostarczył meble, ale nie pasowały one do wnętrza, a materiały były inne niż uzgodnione. Pomimo kilkukrotnych wezwań do poprawienia błędów, wykonawca nie podjął żadnych działań. Pani Katarzyna, po upływie wyznaczonego terminu, odstąpiła od umowy, żądając zwrotu zaliczki oraz naprawienia szkody wynikłej z opóźnienia.

Podsumowanie

Niewywiązanie się z warunków umowy przez wykonawcę mebli kuchennych może prowadzić do frustracji i opóźnień w realizacji projektu. Zamawiający mają prawo do odstąpienia od umowy, jeśli wykonawca nie dotrzymuje terminu lub realizuje zlecenie wadliwie. Warto zabezpieczyć swoje interesy poprzez wyznaczenie dodatkowego terminu oraz ewentualne zaangażowanie wykonawcy zastępczego na koszt pierwotnego wykonawcy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism w sprawach związanych z niewywiązywaniem się z umów, takich jak zlecenia na wykonanie mebli, gwarantując szybką i skuteczną pomoc w dochodzeniu Państwa praw. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać wsparcie dopasowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu

O autorze: Adam Dąbrowski