Mamy 12 503 opinii naszych Klientów

Ustanowienie jednego ze spadkobierców pełnomocnikiem do załatwienia sprawy spadkowej

Mamy do podziału kłopotliwy majątek wspólny po zmarłych krewnych. Jest to stary samochód, którego nikt nie używa, ale trzeba płacić za niego ubezpieczenie. Chcemy go zezłomować lub sprzedać, ale oczywiście konieczna jest sprawa spadkowa. Rodzina mieszka w różnych częściach kraju i za granicą. Czy możliwe jest upoważnienie pełnomocnika, jednego spadkobiercy przez pozostałych do zajęcia się tą sprawą?

Ustanowienie jednego ze spadkobierców pełnomocnikiem do załatwienia sprawy spadkowej

Nieobecność spadkobierców na postepowaniu

Brak obecności wszystkich spadkobierców przy prowadzeniu postępowania spadkowego nie ma wpływu na przeprowadzenie go w sądzie. Nie ma przy takim postępowaniu konieczności obecności spadkobierców. Postępowanie o dział spadku i podział majątku wspólnego odbywa się w ramach postępowania nieprocesowego. Zgodnie z art. 513 Kodeksu postępowania cywilnego niestawiennictwo uczestników nie tamuje rozpoznania sprawy. Istnieje możliwość, że sąd wyda postanowienie w sprawie podziału nawet bez obecności osób przebywających poza granicami Polski czy innych mieszkających w Polsce.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustanowienie pełnomocnika przez spadkobierców

Zgodnie z art. 86 Kodeksu postępowania cywilnego strony mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Każdy ze spadkobierców może ustanowić pełnomocnika i może dla każdego z nich być ta sama osoba, gdyż zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Zatem każdy ze spadkobierców może działać przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo może być albo procesowe bądź ogólne, bądź do prowadzenia poszczególnych spraw albo do niektórych tylko czynności procesowych.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Pełnomocnictwo procesowe

Zgodnie z art. 91 Kodeksu postępowania cywilnego „pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do:

1) wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;

2) wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;

3) udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu;

4) zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;

5) odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej”.

Pełnomocnictwo procesowe nie wymaga formy notarialnej lub poświadczonej urzędowo. Może zostać ono udzielone w formie zwykłej pisemnej lub być złożone ustnie do protokołu.

Jeżeli nie było przeprowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, to można połączyć postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku z postępowaniem działowym i wówczas pełnomocnictwo procesowe powinno być udzielone do postępowania o stwierdzenie nabycia spadku i do postępowania działowego. Takie pełnomocnictwo napisane ręcznie lub komputerowo i podpisane przez mocodawcę będzie wystarczające do reprezentowania go przed sądem. W przypadku osób przebywających poza terenem Polski warto, by pełnomocnictwo było uwierzytelnione. Sąd czasami może tego wymagać, ale nie zawsze tak musi być. W tym celu należy udać się do konsula RP lub notariusza zagranicą w celu poświadczenia podpisu na pełnomocnictwie. Uważam jednak, że prawdopodobieństwo tego, że sąd zażąda urzędowego poświadczenia podpisu pod pełnomocnictwem, jest niewielkie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Wezwanie spadkobierców przez sąd

Może się zdarzyć, że mimo ustanowienia pełnomocnika, podpisania przez spadkobierców wniosku o przeprowadzenie postępowania działowego i zgodnego projektu podziału majątku sąd wezwie spadkobierców do osobistego stawiennictwa na rozprawie np. w celu odebrania zapewnienia spadkowego.

Jeżeli sąd wezwie spadkobierców do osobistego stawiennictwa na rozprawie, a oni nie będą mogli się stawić w sądzie na tę rozprawę, to będą on mogli wystąpić do sądu o przesłuchanie przez polskiego konsula jednocześnie wyjaśniając powody, dla których nie będą mogli stawić się w sądzie na jego wezwanie co jest zgodne z art. 1134 Kodeksu postępowania cywilnego, który wskazuje, że sądy mogą występować do polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego o przeprowadzenie dowodu lub o doręczenie pisma, jeżeli osoba mająca być przesłuchana lub odbiorca pisma jest obywatelem polskim przebywającym za granicą.

Przykłady

Sprzedaż starego samochodu po zmarłym krewnym
Po śmierci dziadka rodzina odziedziczyła stary samochód, który nikogo nie interesował, ale co roku generował koszty związane z ubezpieczeniem. Część spadkobierców mieszkała w Polsce, a część za granicą. Postanowiono, że kuzynka, która mieszkała najbliżej, zostanie pełnomocnikiem do załatwienia spraw spadkowych oraz sprzedaży samochodu. Pozostali członkowie rodziny udzielili jej pełnomocnictwa, co umożliwiło szybkie i sprawne zakończenie sprawy.

 

Złomowanie nieużywanego pojazdu
Rodzina po zmarłym ojcu odziedziczyła stary, zepsuty samochód. Spadkobiercy nie mogli się zebrać na wspólne spotkanie, ponieważ mieszkali w różnych częściach kraju. Jeden z braci został wyznaczony pełnomocnikiem, aby załatwić formalności związane z zezłomowaniem pojazdu. Otrzymał pisemne pełnomocnictwa od pozostałych, co pozwoliło mu na szybkie przeprowadzenie sprawy bez konieczności angażowania wszystkich członków rodziny.

 

Przeprowadzenie sprawy spadkowej przez pełnomocnika
Rodzeństwo odziedziczyło po ciotce nieruchomość, którą postanowiono sprzedać. Jeden z braci mieszkał za granicą i nie miał możliwości przyjazdu do Polski na rozprawę spadkową. Udzielił pełnomocnictwa drugiemu bratu, który mieszkał w Polsce, aby ten reprezentował go przed sądem i zajął się podziałem spadku. Dzięki temu cała procedura została zakończona bez opóźnień.

Podsumowanie

Ustanowienie jednego ze spadkobierców pełnomocnikiem do załatwienia sprawy spadkowej jest praktycznym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy rodzina mieszka w różnych częściach kraju lub za granicą. Dzięki pełnomocnictwu można sprawnie przeprowadzić postępowanie spadkowe, unikając konieczności osobistego stawiennictwa wszystkich spadkobierców. To oszczędza czas, minimalizuje koszty i ułatwia podział majątku.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych lub przygotowania pism prawnych? Skontaktuj się z nami online, a nasi prawnicy szybko i profesjonalnie doradzą oraz przygotują niezbędne dokumenty dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu

O autorze: Adam Dąbrowski