Mamy 12 503 opinii naszych Klientów

Usunięcie rzeczy niesolidnego najemcy na jego koszt

Były najemca pozostawił swoje rzeczy w mieszkaniu i już mija 2 miesiące, a on się po nie nie zgłasza. Wzywałam go do zabrania rzeczy w wiadomościach SMS, już parę razy miał je odebrać, ale nie przyszedł. Od początku był bardzo niesolidny. Teraz tym bardziej nie przyjdzie, bo zalega mi także za czynsz. Nie znam miejsca jego obecnego pobytu. Jego rzeczy są w magazynie, za który płacę. Co dalej? Czy muszę odczekać jeszcze 10 miesięcy i dopiero wyrzucić na śmietnik? Wątpię, czy uda się odzyskać od niego należność za pokój, media i za ten magazyn. Co powinnam zrobić?

Usunięcie rzeczy niesolidnego najemcy na jego koszt

Wezwanie najemcy do odebrania pozostawionych rzeczy

Skoro były najemca pozostawił swoje ruchomości w Pani lokalu i nie chce ich odebrać, proszę wobec tego skierować do niego pisemne wezwanie – konieczne wysłane listem poleconym – ze wskazaniem terminu odbioru rzeczy, np. wskazując, iż termin odbioru wyznacza Pani w dniu X o godz. Y.

Jeśli najemca się nie stawi, proszę nagrywać całą procedurę wejścia do magazynu wraz ze świadkiem i dla bezpieczeństwa zalecam sporządzić protokół zdawczy – co znajduje się w magazynie. W wezwaniu do najemcy proszę wskazać informację o wezwaniu do odbioru rzezy pod rygorem ich zniszczenia i naliczenia opłat za magazynowanie (bezumowne korzystanie), a także skierowania sprawy do sądu z trybu art. 480 Kodeksu cywilnego (K.c.).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wykonanie zastępcze na koszt najemcy

Jeśli najemca nie stawi się na opróżnienie magazynu, a więc odmówi zabrania przedmiotów, zachodzi podstawa do zastosowania art. 480 § 1 K.c. W razie zwłoki dłużnika w wykonaniu zobowiązania czynienia, wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do wykonania czynności na koszt dłużnika. Istotą zastępczego wykonania jest podjęcie przez wierzyciela czynności zmierzających do wykonania zobowiązania zgodnie z jego treścią, tj. zaspokojenie interesu wierzyciela w wypadku, gdy dłużnik jest w zwłoce ze spełnieniem świadczenia. Zastępcze wykonanie zmierza do realizacji celu zobowiązania dłużnika przez samego wierzyciela i w związku z tym jest dokonywane na jego koszt (zob. wyrok SN z 7.6.2000 r., III CKN 441/00, Legalis).

I chociaż wierzyciel nie ma obowiązku podejmować działań w celu zastępczego wykonania świadczenia, to jego bierność w tej kwestii może zostać – w przypadku zgłoszenia przez niego roszczenia o naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania (albo ze zwłoki) – uznana za przyczynienie się do powstania tej szkody (zob. wyrok SA w Warszawie z 13.7.2017 r., I ACa 615/16, Legalis).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Upoważnienie sądu do usunięcia rzeczy najemcy na jego koszt

W takim przypadku sąd wyda Pani upoważnienie do usunięcia rzeczy najemcy na jego koszt, wtedy też będzie Pani mogła pozbyć się rzeczy, a sąd – obok wyznaczenia roszczenia o usunięcie rzeczy – zasądzi na Pani rzecz dodatkowo zwrot kosztów, które Pani poniosła. Jeżeli najemcy nie będą chcieli ich dobrowolnie zwrócić- będzie Pani mogła skierować sprawę do postępowania egzekucyjnego. dlatego też, proszę nie czekać, wysłać ostateczne wezwanie z informacją o ostateczności pisma i skierowania sprawy do sądu o usunięcie rzeczy oraz naliczenie opłat za magazynowanie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Porzucone rzeczy w wynajętym mieszkaniu po eksmisji
Po zakończeniu wynajmu, najemca nie odebrał swoich rzeczy z mieszkania przez ponad trzy miesiące. Właściciel wysłał list polecony z wezwaniem do odbioru, ale nie otrzymał odpowiedzi. Ostatecznie właściciel złożył wniosek do sądu o upoważnienie do usunięcia rzeczy na koszt najemcy, przedstawiając dowody na wcześniejsze próby kontaktu oraz koszty przechowywania. Sąd przyznał właścicielowi prawo do usunięcia rzeczy, a dłużnik poniósł koszty postępowania.

 

Magazynowanie rzeczy w wynajętym garażu
Najemca wynajmujący garaż opuścił go, pozostawiając wewnątrz sprzęt sportowy. Właściciel wielokrotnie kontaktował się z najemcą telefonicznie i mailowo, ale ten zbywał sprawę. Po sześciu miesiącach właściciel wystąpił o zastępcze usunięcie przedmiotów i naliczenie kosztów magazynowania. Po orzeczeniu sądu rzeczy zostały sprzedane na pokrycie kosztów, a reszta długu została skierowana do komornika.

 

Rzeczy osobiste w lokalu użytkowym
Były najemca lokalu użytkowego, który prowadził działalność gospodarczą, pozostawił po zakończeniu umowy meble biurowe i urządzenia elektroniczne. Właściciel dokumentował pozostawione rzeczy i wysłał wezwanie do odbioru z zastrzeżeniem naliczania opłat za magazynowanie. Po braku reakcji, właściciel złożył pozew, uzyskał zgodę sądu na usunięcie rzeczy i sprzedał je na aukcji, odzyskując część zaległości.

Podsumowanie

Jeśli były najemca nie odbiera swoich rzeczy pozostawionych w wynajmowanym lokalu, właściciel ma prawo wezwać go do ich odbioru, a w razie braku reakcji – wystąpić do sądu o zgodę na ich usunięcie na koszt najemcy. Ważne jest odpowiednie udokumentowanie sprawy oraz podjęcie działań zgodnych z prawem, aby uniknąć problemów związanych z bezumownym przechowywaniem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu z niesolidnym najemcą? Opisz swoją sytuację w formularzu pod artykułem, a nasi prawnicy przygotują dla Ciebie odpowiednie pismo lub udzielą porady online.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 czerwca 2000 r., III CKN 441/00
3. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 13.7.2017 r., I ACa 615/16

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda