Mamy 12 503 opinii naszych Klientów

Wykup mieszkania komunalnego przez najemcę, jakie prawo do zamieszkiwania mają pozostali mieszkańcy?

Jestem najemczynią lokalu komunalnego od 20 lat. Mieszkam w nim od urodzenia. Ze mną mieszka moja mama i brat, wszyscy jesteśmy zameldowani. Drugi brat także tutaj ma meldunek, ale z nami nie mieszka. Umowa najmu jest tylko na mnie, a pozostali są wpisani jako uprawnieni do zamieszkiwania. Mama już dawno obiecała, że mieszkanie będzie moje. Zamierzam teraz je wykupić i stąd kilka pytań: czy mogę jako najemca wymeldować brata, który nie mieszka, by nie rościł sobie praw do tego mieszkania przed i po wykupieniu? Jeśli wykupię to mieszkanie, czy w przyszłości będę musiała zagwarantować współmieszkańcom lokal, gdy zdecyduję się sprzedać ten lokal? Czy będę musiała oddać im część wartości mieszkania, mimo że nie finansowali wykupu? Moja mama oczywiście mieszka dożywotnio, a co oboma braćmi? Czy muszę oddać im jakąś część wartości mieszkania po sprzedaży albo znaleźć lokal zastępczy?

Wykup mieszkania komunalnego przez najemcę, jakie prawo do zamieszkiwania mają pozostali mieszkańcy?

Najemca, uprawniony do zamieszkiwania, biorący w użyczenie

Osoby mieszkające z Panią nie są współnajemcami i można kierować się tutaj zapisami umowy najmu, gdzie ich tytuł określono jako uprawnione do zamieszkania. Z prawnego punktu widzenia ich tytuł prawny można określić jako użyczenie, a ich samych jako biorących w używanie. Brak pisemnej umowy między Wami wszystkimi, nie oznacza nic złego, gdyż ta umowa nie wymaga szczególnej formy. Oczywiście, jest to częsta sytuacja i samo życie, gdzie dzieci mieszkają z rodzicem (i na odwrót lub jeszcze z innym członkiem rodziny) i to od zawsze, ale nie oznacza to, że prawo nie może nazwać takiego zobowiązania. Ta umowa została zawarta w sposób dorozumiany i pozwala Pani mamie i bratu mieszkać w mieszkaniu i z niego korzystać. Stanowi o tym art. 710 Kodeksu cywilnego (K.c.).

Art. 710. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.”

Funkcja użyczenia ujęta została trafnie przez Sąd Najwyższy w uchwale z 8.7.1992 r. (III CZP 81/92, OSNCP 1993, Nr 3, poz. 30). SN wskazywał w niej, że treść stosunku użyczenia, a zarazem jego społeczno-gospodarcza funkcja, sprowadza się zatem do – motywowanego zazwyczaj chęcią pomocy lub inną bezinteresowną pobudką – przysporzenia przez użyczającego korzyści kontrahentowi – komentarz Gutowski 2019 – Legalis. Właśnie istota użyczenia sprowadza się do stosunków zobowiązaniowych między członkami rodziny, znajomymi itp. Jej elementem istotnym nie jest zapłata ceny lub czynszu.

W sprawie można założyć, iż z przyczyn oczywistych fakt, że Pani mama i bracia mieszkają obecnie w Pani mieszkaniu, powoduje, że umowa użyczenia została zawarta na czas nieokreślony.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Obowiązek meldunkowy, wymeldowanie z urzędu

Pani tytuł do lokalu to najem i na jego podstawie, już obecnie, ale także po wykupie – jako właściciel, może Pani wnioskować wobec niemieszkającego brata o jego wymeldowanie z urzędu.

Należy bowiem pamiętać, iż tzw. wymeldowanie z urzędu jest możliwe w sytuacji, gdy dana osoba faktycznie nie mieszka pod wskazanym adresem, co organ administracji (urząd miasta) musi stwierdzić w postępowaniu administracyjnym. A więc organ administracji (urząd miasta lub gminy), po złożonym przez Panią wniosku, rozpocznie postępowanie i w jego toku będzie ustalał, czy brat faktycznie tam nie mieszka. Czynnościami mogą być wizja lokalna w mieszkaniu (czy są np. rzeczy brata, co może wskazywać, iż ma zamiar powrócić), wywiady sąsiedzkie lub wezwanie sąsiadów do złożenia zeznań itp. Podstawą prawną jest art. 33 ust. 1 i art. 35 ustawy z dn. 24.09.2010r. o ewidencji ludności.

Art. 33. 1. Obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego albo opuszcza miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu obowiązany jest wymeldować się.

Art. 35. Organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się.

Co do pozostałych kwestii –formalnych zobowiązań wobec braci Pani nie ma – co do zasady. Pani jest najemcą i Pani będzie właścicielem. Zameldowanie i zamieszkiwanie w mieszkaniu przez mamę i brata (braci) nie dają im żadnych praw majątkowych do tego mieszkania, żadnych jego części i innych praw majątkowych. Mówimy bowiem o tytule własności, który będzie przysługiwał tylko Pani i to na podstawie, iż tylko Pani jest najemcą.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Koszty utrzymania po stronie biorącego w używanie

Można dyskutować, czy z tego tytułu, że ten drugi brat mieszka, powinien on ponosić na rzecz mieszkania jakieś opłaty – formalnie tak. Ale to inny problem wynikający raczej ze stosunku użyczenia i podaję poniżej stosowny przepis tylko informacyjnie.

„Art. 713. Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.”

Sprzedaż mieszkania po wykupie

Jeżeli założymy, tak jak Pani podaje, iż mama mieszka dożywotnio, a potem chce Pani sprzedać mieszkanie, to formalnie sprzedaje je Pani z bratem i nowy właściciel ma prawo żądać, aby brat opuścił mieszkanie, albo zawrze z nim umowę najmu. Prawo to dopuszcza. Ale pytaniem praktycznym jest, czy ktoś kupi mieszkanie z lokatorem? Jeżeli tak, to można się spodziewać, iż za dużo niższą cenę.

Przykłady

Wymeldowanie brata, który nie mieszka w lokalu

Anna od 20 lat jest najemczynią lokalu komunalnego, w którym mieszka z mamą i bratem. Drugi brat, Piotr, ma tam meldunek, ale nie mieszka z nimi. Anna planuje wykupić mieszkanie i obawia się, że Piotr może rościć sobie prawa do mieszkania. Aby uniknąć przyszłych konfliktów, Anna składa wniosek o wymeldowanie Piotra z urzędu. Urząd miasta przeprowadza wizję lokalną, wywiady sąsiedzkie i stwierdza, że Piotr faktycznie tam nie mieszka. Na tej podstawie Piotr zostaje wymeldowany.

 

Sprzedaż mieszkania po wykupie

Marek wykupił mieszkanie komunalne, w którym mieszkał z mamą i bratem. Mama mieszka tam dożywotnio, ale po jej śmierci Marek decyduje się sprzedać mieszkanie. Brat nie ma praw majątkowych do mieszkania, ale nadal w nim mieszka. Marek znajduje kupca, który jest świadomy obecności lokatora. Nowy właściciel planuje zawrzeć umowę najmu z bratem Marka lub w ostateczności, jeżeli ten nie będzie chciał się wyprowadzić, będzie mógł żądać jego eksmisji.

 

Utrzymanie mieszkania przez współmieszkańców

Ewa jest najemczynią mieszkania komunalnego, w którym mieszka z mamą i bratem Krzysztofem. Planuje wykupić mieszkanie, ale obawia się kosztów jego utrzymania. Ustala z Krzysztofem, że będzie on partycypować w kosztach utrzymania mieszkania, mimo że formalnie nie ma do tego obowiązku. Krzysztof, jako osoba biorąca mieszkanie w użyczenie, zgadza się na ponoszenie części kosztów, co reguluje artykuł 713 Kodeksu cywilnego. W ten sposób Ewa zabezpiecza finansowe wsparcie na przyszłość, utrzymując dobre relacje rodzinne.

Podsumowanie

Wykup mieszkania komunalnego przez najemcę może wiązać się z różnymi formalnościami, w tym możliwością wymeldowania osób faktycznie niezamieszkujących lokal. Wykupione mieszkanie staje się własnością najemcy, co nie daje pozostałym zameldowanym osobom żadnych praw majątkowych, jednak w przypadku chęci sprzedaży lokalu, obecność współmieszkańców może wpłynąć na proces sprzedaży i jej warunki.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w kwestiach związanych z wykupem mieszkania komunalnego, wymeldowaniem lokatorów czy sprzedażą nieruchomości? Skontaktuj się z nami online, a nasi prawnicy przygotują dla Ciebie odpowiednie pisma i udzielą profesjonalnych porad. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych - Dz.U. 1974 nr 14 poz. 85
3. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 8 lipca 1992 r., sygn. akt III CZP 81/92

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu

Grzegorz Stefanowski

O autorze: Grzegorz Stefanowski