Mamy 12 503 opinii naszych Klientów

Zabudowa loggii, pozwolenie czy zgłoszenie?

Chce zabudować loggię szkłem, nieco ją poszerzając. Stałaby się zatem pomieszczeniem użytkowym o powierzchni ok. 17 m2. Jest to budynek jednorodzinny wolnostojący. Zabudowa nastąpiłaby od strony ogrodu (do najbliższej działki byłoby 20 m. Którą z obowiązujących form administracyjnych zobowiązany jestem spełnić przed przystąpieniem do prac budowlanych?

Zabudowa loggii, pozwolenie czy zgłoszenie?

Roboty budowlane i pozwolenie na budowę

Zgodnie z treścią art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane dalej roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Zgodnie z treścią art. 3 pkt 7 przez pojęcie „robót budowlanych” należy rozumieć budowę (tj. wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego), a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Zabudowa loggii lub balkonu ścianą z bloczków stanowi zmianę w zakresie parametrów użytkowych i kubatury obiektu. Przebudowa budynków mieszkalnych, w tym także budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, nie stanowi robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę wymienionych w treści art. 29. Przed przystąpieniem do wykonania tego typu robót powinien Pan wystąpić z wnioskiem i uzyskać pozwolenie na budowę.

Wiąże się to z koniecznością uzyskania projektu i wszystkich formalności – jak dziennik budowy, kierownik budowy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Budowa ganku lub ogrodu zimowego

Chyba, że chce Pan dobudować ogród zimowy czy ganek, bowiem budowa przydomowych ganków, oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 midx2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 midx2 powierzchni działki wymaga jedynie zgłoszenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Adaptacja loggii w domu jednorodzinnym

Pan Jan mieszka w wolnostojącym domu jednorodzinnym, gdzie planuje zabudować loggię od strony ogrodu, powiększając ją i tworząc dodatkową przestrzeń użytkową o powierzchni około 17 m². Jan zdaje sobie sprawę, że taka zabudowa zmienia kubaturę budynku, co zgodnie z przepisami wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Po skonsultowaniu się z architektem, przygotował niezbędny projekt, a następnie złożył wniosek o pozwolenie w odpowiednim urzędzie. Po uzyskaniu zgody mógł rozpocząć prace budowlane.

Przebudowa loggii a kwestie formalne

Pani Maria, właścicielka domu w zabudowie szeregowej, chciała zabudować loggię szkłem, tworząc z niej niewielki pokój do relaksu. Pomimo początkowego przekonania, że może wystarczy zgłoszenie takiej przebudowy, po konsultacji z prawnikiem budowlanym dowiedziała się, że ze względu na zmianę powierzchni użytkowej i kubatury budynku, musi uzyskać pozwolenie na budowę. Maria skompletowała wszystkie dokumenty, złożyła wniosek i po otrzymaniu pozwolenia mogła przystąpić do realizacji swojego projektu.

Ogród zimowy zamiast loggii

Pan Tomasz postanowił przekształcić swoją loggię w mały ogród zimowy. Po zbadaniu przepisów doszedł do wniosku, że budowa oranżerii o powierzchni nieprzekraczającej 35 m² wymaga jedynie zgłoszenia, a nie pozwolenia na budowę. Ponieważ jego działka spełniała wymagania co do liczby takich obiektów, złożył zgłoszenie w urzędzie i bez większych formalności rozpoczął prace, tworząc swoją wymarzoną przestrzeń do uprawy roślin w chłodniejszych miesiącach.

Podsumowanie

Zabudowa loggii w budynku jednorodzinnym, która zmienia jej kubaturę i funkcjonalność, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Alternatywnie, budowa oranżerii lub ganku o powierzchni do 35 m² może być przeprowadzona na podstawie zgłoszenia, co wiąże się z mniej skomplikowanymi formalnościami. Przed przystąpieniem do prac warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami prawnymi, aby uniknąć problemów.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism, które pomogą Ci sprawnie przejść przez proces formalności związanych z zabudową loggii i innych projektów budowlanych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachowe wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu

O autorze: Aleksandra Nowak